Demirciler San. Sit. 3. Cad. No:17 Zeytinburnu / İstanbul
İvedik OSB 1450. Sk. (Eski 665) No:15 Yenimahalle / Ankara
info@metasmetal.com

Paslanmaz Çelik

Ana SayfaPaslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik, %10,5 ve üzeri oranda krom ve %1,2 ve altında karbon içeren ve bunun sonucu olarak ÇEVRE DOSTU,  korozyona karşı dayanıklılık sağlayan, kendini onaran bir yüzey tabakası (passive layer) oluşturan demir alaşımıdır.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

ASTM KOD ÖZELLİKLERİ KULLANIM ALANLARI
304 304 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin temel çeşitlerinden biri olup, en yaygın kullanılanıdır. Bu paslanmaz çelik kalitesi; kimyasal bileşiminin, mekanik özelliğinin, kaynak yapılabilirliğinin ve korozyon-oksidayson direncinin 400 C ye kadar dayanabiliyor olması tercih sebebidir. Bu paslanmaz çelik kalitesi piyasada kolay bulunabilirlik açısından, kolay şekil verilebilmesi açısından ve rahat kaynak avantajından ötürü en sık tercih edilen paslanmaz kalitelerinden birisidir Mutfak eşyaları, evyeler, ev aletleri, endüstriyel mutfaklar, kimya ve petro kimya sektörü, gıda sektörü, otomotiv sanayi, eşanjör ve boyler , boya üretimi.
304L 304 Kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu versiyonudur. Kağıt sanayi, süthane ekipmanları, sabun sanayi, deri sanayi, kimya endüstrisi, petrol endüstrisi, kazan yapımı, ısı değiştiriciler.
321 Bünyesindeki Titan ilavesi ile korozyona karşı mukavemeti arttırılmıştır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Rezistanslar, egzost boruları, havacılık endüstrisi, bira fabrikaları, kimya endüstrisi.
316 600°C’a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır. Mekaniksel kopma ve büzülme mukavameti oldukça iyidir. Bünyesindeki molibdenden dolayı oksidasyon ve asitlere dayanıklıdır. Kimya, petro kimya endüstrisi, buhar kazanları, ısıya mukavim eşanjörler, çeşitli kazan uygulamaları.
316L 316 Kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu versiyonudur. 400°C’a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır. Kimya, petro kimya endüstrisi, kağıt endüstrisi, nükleer mühendislik, süthane ekipmanları.
316TI 316 Kalite paslanmaz çeliğin Titanyumlu versiyonudur. Yüksek sıcaklık ve oksidasyon mukavemetine sahiptir. Kimya, petro kimya endüstrisi, pompa ve kompresör parçaları, kazanlar, fırınlar ve ısı değiştiriciler.
309S 1050 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı ekipmanların ve parçaların üretiminde.
310 1100 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir. Fırın parçaları ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı ekipmanlar, kimya, petro kimya endüstrisi.
310S 1100 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir. yüksek sıcaklıklara Fırın parçaları ve dayanıklı ekipmanlar, kimya, petro kimya endüstrisi.
430 İyi yüzey görünümü sağlar. Nikel içermediğinden mıknatıslanabilir. Dekoratif amaçlı kullanımlar, parlak yüzey uygulamaları.

Paslanmaz Çelik Yüzey Standartları

ASTM EN DIN AÇIKLAMA
1 1D c2/lıa Sıcak Çekilmiş,Tavlanmış Mat Yüzey
2D 2D h/illb Sıcak Çekilmiş,Tavlanmış Mat Yüzey
2B 2B n/lllc Soğuk Çekilmiş, tavlanmış,mat yüzey temizlenerek hafifçe parlatılmış
3 2G o/IV Soğuk Çekilmiş, tavlanmış,mat yüzey Satina İşlemi Uygulanmış (Kaba)
4 2J o/V Soğuk Çekilmiş, tavlanmış,mat yüzey Satina İşlemi uygulanmış (İnce)
BA BA m/lld Soğuk Çekilmiş, tavlanmış Parlak Yüzey
HL Sıcak Çekilmiş,Tavlanmış Mat Yüzey
Tüm Hakları Saklıdır © Metaş Paslanmaz 2020