Demirciler San. Sit. 3. Cad. No:17 Zeytinburnu / İstanbul
İvedik OSB 1450. Sk. (Eski 665) No:15 Yenimahalle / Ankara
info@metasmetal.com

Paslanmaz Çelik

Ana SayfaPaslanmaz Çelik

Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik, %10,5 ve üzeri oranda krom ve %1,2 ve altında karbon içeren ve bunun sonucu olarak ÇEVRE DOSTU,  korozyona karşı dayanıklılık sağlayan, kendini onaran bir yüzey tabakası (passive layer) oluşturan demir alaşımıdır.

Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

ASTM KODÖZELLİKLERİKULLANIM ALANLARI
304304 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin temel çeşitlerinden biri olup, en yaygın kullanılanıdır. Bu paslanmaz çelik kalitesi; kimyasal bileşiminin, mekanik özelliğinin, kaynak yapılabilirliğinin ve korozyon-oksidayson direncinin 400 C ye kadar dayanabiliyor olması tercih sebebidir. Bu paslanmaz çelik kalitesi piyasada kolay bulunabilirlik açısından, kolay şekil verilebilmesi açısından ve rahat kaynak avantajından ötürü en sık tercih edilen paslanmaz kalitelerinden birisidirMutfak eşyaları, evyeler, ev aletleri, endüstriyel mutfaklar, kimya ve petro kimya sektörü, gıda sektörü, otomotiv sanayi, eşanjör ve boyler , boya üretimi.
304L304 Kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu versiyonudur.Kağıt sanayi, süthane ekipmanları, sabun sanayi, deri sanayi, kimya endüstrisi, petrol endüstrisi, kazan yapımı, ısı değiştiriciler.
321Bünyesindeki Titan ilavesi ile korozyona karşı mukavemeti arttırılmıştır. Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır.Rezistanslar, egzost boruları, havacılık endüstrisi, bira fabrikaları, kimya endüstrisi.
316600°C’a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır. Mekaniksel kopma ve büzülme mukavameti oldukça iyidir. Bünyesindeki molibdenden dolayı oksidasyon ve asitlere dayanıklıdır.Kimya, petro kimya endüstrisi, buhar kazanları, ısıya mukavim eşanjörler, çeşitli kazan uygulamaları.
316L316 Kalite paslanmaz çeliğin düşük karbonlu versiyonudur. 400°C’a kadar sıcaklıklara dayanıklıdır.Kimya, petro kimya endüstrisi, kağıt endüstrisi, nükleer mühendislik, süthane ekipmanları.
316TI316 Kalite paslanmaz çeliğin Titanyumlu versiyonudur. Yüksek sıcaklık ve oksidasyon mukavemetine sahiptir.Kimya, petro kimya endüstrisi, pompa ve kompresör parçaları, kazanlar, fırınlar ve ısı değiştiriciler.
309S1050 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir.Yüksek sıcaklığa dayanıklı ekipmanların ve parçaların üretiminde.
3101100 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir.Fırın parçaları ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı ekipmanlar, kimya, petro kimya endüstrisi.
310S1100 °C’a kadar sıcaklıklarda oksidasyon mukavemeti yüksektir. yüksek sıcaklıklaraFırın parçaları ve dayanıklı ekipmanlar, kimya, petro kimya endüstrisi.
430İyi yüzey görünümü sağlar. Nikel içermediğinden mıknatıslanabilir.Dekoratif amaçlı kullanımlar, parlak yüzey uygulamaları.

Paslanmaz Çelik Yüzey Standartları

ASTMENDINAÇIKLAMA
11Dc2/lıaSıcak Çekilmiş,Tavlanmış Mat Yüzey
2D2Dh/illbSıcak Çekilmiş,Tavlanmış Mat Yüzey
2B2Bn/lllcSoğuk Çekilmiş, tavlanmış,mat yüzey temizlenerek hafifçe parlatılmış
32Go/IVSoğuk Çekilmiş, tavlanmış,mat yüzey Satina İşlemi Uygulanmış (Kaba)
42Jo/VSoğuk Çekilmiş, tavlanmış,mat yüzey Satina İşlemi uygulanmış (İnce)
BABAm/lldSoğuk Çekilmiş, tavlanmış Parlak Yüzey
HLSıcak Çekilmiş,Tavlanmış Mat Yüzey